زئولیت های مختلف تاثیر شگفت انگیزی در زمینه از بین بردن آمونیاک موجود در آکواریوم دارند. تحقیقات نشان داده است که استفاده از زئولیت در شرایط اضطراری آکواریوم معجزه می کند و می تواند مانع از تلف شدن ماهیان آکواریوم شود.

aqua1

 

زئولیت چیست؟

زئولیت یک ماده متخلخل است که بخاطر کانال ها و شبکه تو خالی که دارد قابلیت جذب ترکیبات مختلف را داراست.

این ترکیب آلومینوسیلیکایی که دارای شبکه متحدالشکل و منظمی می باشد، در برابر شرایط جوی بسیار پایدار است و در برابر آب، مانند اسفنج عمل کرده و قادر است مقدار زیادی آب را در ساختار خود جذب نماید.

میزان جذب آب و سایر ترکیبات به نوع ساختار و نوع زئولیت بستگی دارد که به شبکه ها و کانال های داخلی نوع زئولیت مرتبط می شود. زئولیت های طبیعی نسبت به زئولیت های مصنوعی تنوع کمتری دارند و در بعضی مواقع معادن زئولیت، حاوی دو یا چند نمونه ساختار زئولیت با هم هستند که می تواند گونه ای از این زئولیت ها برای آبزیان خطرناک باشد.

در نتیجه نوع زئولیت انتخابی برای زئولیت بسیار مهم است و در زمان انتخاب زئولیت باید گونه ای را انتخاب کنید که مخصوص آکواریوم باشد.

نکته دیگری که باید در نظر گرفت این است که هر آکواریوم، بسته به این آکواریوم آب شیرین باشد یا آب شور، نوع زئولیت مورد استفاده متفاوت است و باید کارشناسی شده باشد.

aqua2

 

نحوه عملکرد زئولیت آکواریوم

زئولیت هایی که برای استفاده در آکواریوم آب شیرین فرموله می شوند، قادر هستند تا آمونیاک تولید شده را به راحتی در خود جذب کنند و به محیطی جهت تولید باکتری های غیرهوازی تبدیل شوند.

نکته مهم این است که زئولیت قادر نیست هر نوع ترکیب سمی یا نامطلوبی را در آکواریوم از بین ببرد. همچنین زئولیت کارایی همیشگی و مادام العمر ندارد و به صورت خیلی سریع اشباع می شود و باید تعویض گردد.

تقریبا بعد از یک ماه استفاده از زئولیت در آکواریوم، باید آن را از محیط آکواریوم خارج کرده، مجددا شارژ شود و یا تعویض گردد.

aqua31

 

چه زمانی باید از زئولیت در آکواریوم استفاده کرد؟

کارشناسان در مورد زمان استفاده از زئولیت در آکواریوم اختلاف نظر دارند. در بعضی موارد کارشناسان معتقدند که در یک آکواریوم تازه تاسیس، مواد بیولوژیکی باید زمان کافی را برای رشد طبیعی داشته باشند. در صورتی که در زمان ابتدایی مقدار آمونیاک تولید شده در آکواریوم به زیاد شود، استفاده از زئولیت به صورت کوتاه مدت توجیه پذیر است. البته توصیه می شود که با کاهش سطح آمونیاک، زئولیت از محیط خارج شود و با کربن فعال جایگزین گردد.

نکات کلیدی استفاده از زئولیت در آکواریوم

از زئولیتی که برای آب شیرین فرموله شده، به هیچ عنوان نباید در مخازن آب شور و یا برعکس استفاده کرد. تاثیری که زئولیت ها در حذف نمک آب شور دارد، می تواند مرجان های موجود در آکواریوم آب شور را کاملا از بین ببرد.

همچنین نباید به آکواریوم آب شیرین که حاوی زئولیت است، نمک اضافه کرد. زیرا باعث آزادسازی ناگهانی آمونیاک جذب شده در حفرات زئولیت می شود که می تواند باعث بالا رفتن سطح آمونیاک و تلف شدن ماهیان شود.

نحوه قرار گرفتن زئولیت در آکواریوم

زئولیت ها غالبا مانند کربن فعال در آکواریوم مورد استفاده قرار می گیرند. به این صورت که درون یک شبکه متخلخل ریخته می شود و سپس کیسه در کف آکواریوم قرار می گیرد. این روش از این لحاظ که تعویض و شارژ کیسه به راحتی قابل انجام است، مورد توجه ویژه قرار گرفته است.

 

 

نحوه شارژ مجدد زئولیت

زئولیت را پس از خروج از آکواریوم در یک محلول آب نمک 5 درصد به مدت 24 ساعت قرار داده تا کلیه آمونیاک موجود در حفرات با نمک سدیم جایگزین شود. سپس در سینی پهن کرده و اجازه می دهیم دو الی سه روز کاملا خشک شود و سپس مورد استفاده قرار می دهیم.

روش سریع تر برای خشک کردن زئولیت ها ، قرار دادن زئولیت در دمای 350 درجه فارنهایت فر یا آون می باشد تا خشک شود.

مزیت خشک کردن زئولیت در برابر آفتاب این است که میکروارگانیزم های سمی موجود در زئولیت نیز در این روش از بین می رود و میکروب زدایی می شود.

نکته مهم:

زئولیت آکواریوم برای یک یا نهایتا دو بار، قابل شارژ است و باید تعویض گردد. از آنجایی که زئولیت ها بسیار از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه و ارزان است توصیه می شود که جایگزین شود.

در این مقاله سعی شد اکثر سوالات شما عزیزان پاسخ داده شود. در صورت هر گونه سوال یا ابهام با کارشناسان ما تماس بگیرید. جهت ارتباط بر روی عکس زیر کلیک کنید.

call