آکواریوم و آرامش بخشی در محیط زندگی

روانشناسان تاکید فراوانی بر آرامبخشی و اثر شگرف صدای اّب بر حالات روحی انسان دارند و این حقیقت سابقه بسیار قدیمی دارد.

سرزندگی و حرکت های بسیار نرم ماهیان در یک محفظه بسته، به عنوان یک اکوسیستم زنده می تواند روح را در جهت نشاط به تکاپو درآرود.

تحقیقات نشان داده است که نگهداری از ماهیان و آکواریوم، باعث افزایش امید به زندگی در افراد می شود. همچنین تماشای آکواریوم به تنظیم فشار خون کمک شایانی می کند و باعث کاهش فشار خون در افراد مبتلا به فشار خون بالا می کند.

aqua3

استفاده از زئولیت ها در آکواریوم آب شور

 

انواع آکواریوم

در کل دو نوع آکواریوم وجود دارد. آکواریوم آب شیرین و آکواریوم آب شور.

ماهیان آکواریوم آب شور از تنوع بالاتر و زیباتری نسبت به آکواریوم آب شیرین دارد ولی به مراتب نگهداری از آکواریوم آب شور سخت تر از آکواریوم آب شیرین است و کوچکترین تنش و یا سهل انگاری می تواند منجر به تلف شدن کلیه ماهیان داخل آکواریوم شود.

استفاده از زئولیت در آکواریوم آب شور

این روزها زئولیت ها به طور وسیعی در آکواریوم ها مورد استفاده قرار می گیرند و بسیار مورد توجه قرار گرفته اند. تاثیر زئولیت بر آکواریوم و نگهداری ماهیان به قدری زیاد بوده و رضایت صاحبان آکواریوم را در پی داشته که به زئولیت ها لقب zeohead داده اند.

aqua4

 

زئولیت چیست؟

به طور کلی زئولیت یک ماده ریز متخلخل می باشد که از جنس آلومینوسیلیکات می باشد که ریشه طبیعی دارد و در زمین های آتشفشانی و یا آبرفتی یافت می شوند.

aqua5

 

کاربرد زئولیت در آکواریوم

غالباً زئولیت ها به عنوان جاذب بوی بد و ترکیبات حاوی آمونیاک موجود در آب آکواریوم می شوند. افراد می توانند از زئولیت ها برای حذف ترکیبات حاوی نیترات و فسفات استفاده کنند و زمانی که ترکیبات نیتروژن دار جذب زئولیت شوند، یک محیط ایده آل برای باکتری های بی هوازی ایجاد شود که ترکیبات فوق العاده ای را برای نگهداری آکواریوم تولید می کنند.

از آنجایی که زئولیت خاصیت کاتالیزوری نیز دارد، در ترکیب با انواع ترکیبات نیترات دار و فسفات دار می تواند مواد خاص دیگری را با سرعت بیشتری ( گاز ازت و غیره) تولید و از محیط خارج کند.

در این زمینه استفاده از زئولیت ها برای آکواریوم های صخره ای بسیار مطلوب به نظر می رسد و می تواند از انباشت ترکیبات مضر در داخل صخره ها جلوگیری کند.

هرچند استفاده نادرست از زئولیت ها در آکواریوم ها نیز می تواند فاجعه به بار آورد.

نحوه قرار گرفتن زئولیت ها در آکواریوم های آب شور

زئولیت ها به دو صورت می توان در آکواریوم مورد استفاده قرار داد.

الف- می توان زئولیت ها را به عنوان کلوخه های کف آکواریوم مورد استفاده قرار داد و در کف آکواریوم ریخت.

در این حالت کلوخه های زئولیت بیشترین سطح تماس را با جریان آب دارند و در نتیجه با سرعت بیشتر و بهتری می توانند ترکیبات مضر را جذب کنند. در واقع در این حالت بالاترین کارایی را دارند. از طرفی، استفاده از زئولیت ها در کف آکواریوم به عنوان پوشش، مشکلات خود را دارد و در زمان تعویض زئولیت ها ، تنش زیادی به آکواریوم وارد شده که می تواند برای ماهیان مضر باشد.

ب- می توان زئولیت ها را در کیسه توری متخلخل قرار داد و در کنار آکواریوم و به دور از جریان تند آب قرار داد.

در این حالت، زئولیت های درون کیسه را به راحتی می توان تعویض و جایگزین کرد و کمترین آسیب تنشی را به آکواریوم وارد می سازد.

از طرف دیگر به علت تماس محدود کلوخه های زئولیت با جریان آب، کارایی زئولیت کاهش می یابد و باید مقدار بیشتری از زئولیت مورد استفاده قرار گیرد.

aqua6

 

چرا از زئولیت در آکواریوم استفاده کنیم؟

1-   با کاهش سختی آب و ایجاد یک محیط سالم، میزان باروری ماهیان و آبزیان افزایش می یابد.

2-   میزان اکسیژن آب افزایش پیدا می کند.

3-   با حذف گازهای نامطبوع موجود در آکواریوم، هوای محیط آپارتمان بدون بو و تعفن باقی می ماند.

4-   از تغییرات ناگهانی pH محیط آکواریوم جلوگیری می کند و آن را تثبیت می کند.

5-   با حذف ترکیبات مضر و زیان آور برای آبزیان از تلف شدن آنها جلوگیری می کند.

خرید زئولیت آکواریوم

شرکت ابزارشیمی افتخار دارد تا از بهترین کیفیت و نوع زئولیت طبیعی ایرانی، پک هایی با وزن های متنوعی از زئولیت آکواریوم را تهیه کند و در اختیار علاقه مندان و ماهی داران عزیز قرار دهد.

در این مقاله سعی شده که تمامی سوالات علاقه مندان را پاسخ دهد. چنانچه در زمینه آکواریوم سوالی داشتید، با هماکران ما در بخش مشاوره تماس بگیرید.

call

همچنین کاربران اینترنتی ممکن است عبارات زیر را در گوگل مورد جسجو قراردهند:

زئولیت، زئولیت طبیعی، زئولیت آکواریوم، آکواریوم آب شور، زئولیت ایرانی، کلینوپتیلولیت، آکواریوم خانگی، قیمت زئولیت آکواریوم، خرید زئولیت