click

در حال حاضر متاسفانه مردم کشور عزیزمان درگیر بیماری کرونا هستند. از سوی دیگر این روزها آلودگی هوا و افزایش هوای ناسالم، گریبانگیر اکثر ساکنین شهرهای بزرگ شده است. مشکلات قلبی- عروقی، تنفسی و ریوی از عمده مشکلات جدی و بیماری های خطرناکی هستند که باید مورد توجه قرار گیرند.

دستگاه های تصفیه هوا و اکسیژن ساز خانگی از جمله دستگاه های جدید و کاربردی هستند که مورد توجه افراد زیادی قرار گرفته اند.

دستگاه تصفیه هوا و اکسیژن ساز جهت فراهم نمودن اکسیژن مورد نیاز بیمار از روش بسیار ساده ای استفاده می کند. این دستگاه در ابتدا هوای ورودی را از محفظه فیلتر زئولیت عبور می دهد. این امر باعث می شود تا اکسیژن موجود در هوای ورودی از بین زئولیت ها عبور کرده و نیتروژن جذب شود. در نتیجه میزان اکسیژن در هوای خروجی تغلیظ می گردد.

oxygene

دستگاه های اکسیژن ساز خانگی کاربرد گسترده ای در درمان بیماران کرونایی و مشکلات تنفسی دارد

خرید یک دستگاه تصفیه هوا و اکسیژن ساز خانگی نیاز به بررسی و در نظر گرفتن مواردی هستند که باید مورد توجه قرار گیرد. دو نکته مهم نحوه عملکرد دستگاه و بازده اکسیژن خروجی از جمله عوامل کلیدی هستند که در زمان خرید باید در نظر گرفت.

برای انتخاب دستگاه مورد نظر باید عوامل و پارامترهای مختلفی را در نظر گرفت و از بین چهار گروه دستگاه های زیر یک مدل را انتخاب کرد:

الف- دستگاه های تصفیه هوا و اکسیژن ساز خودکار: این دستگاه ها می توانند به طور پیوسته اکسیژن خالص تولید کنند. این نوع دستگاه مختص بیمارستان ها و کلینیک ها می باشد که در بخش احیاء بیماران به کار گرفته می شود.

ب- دستگاه های تصفیه هوای اکسیژن ساز خودکار: افرادی که به بیماری های ریوی یا قلبی دچار هستند و یا بر اثر کرونا بخشی از ریه از کار افتاده است، نیازمند تنفس مستمر و شبانه روزی اکسیژن هستند. دستگاه های دسته دوم برای این افراد مناسب می باشد که قابل استفاده در مراکز درمانی و منازل هستند.

      ج- دستگاه های تصفیه هوا و اکسیژن ساز: این سری دستگاه ها با تولید اکسیژن خالص که جهت سالم نگاه داشتن بدن و یا بخش های خاص اکسیژن درمانی در خانه و مراکز عمومی مورد استفاده قرار می گیرد.

د- دستگاه های تولید اکسیژن خالص که صرفا برای تولید کوکتل اکسیژن در ورزشگاه ها و باشگا های بدنسازی و مراکز درمانی مورد استفاده قرار می گیرند.

در حال حاضر تنوع دستگاه های اکسیژن ساز خانگی در بازار بسیار بالاست که باعث سردرگمی خریداران خانگی این دستگاه می شود. در زمان انتخاب یک دستگاه اکسیژن ساز باید به عوامل زیر دقت کرد:

- بازدهی دستگاه جهت تولید اکسیژن
- نویز و میزان صدایی که در زمان کار تولید می کند
- قابلیت پرتابل بودن و جابجایی دستگاه
- قیمت دستگاه و ضمانت و خدمات پس از فروش دستگاه

بازدهی دستگاه:

مهمترین پارامتر در کیفیت و انتخاب دستگاه، میزان اکسیژن تولید شده در دقیقه است که حداقل باید به میزان 90 درصد خلوص داشته باشد. میزان اکسیژن تولید شده، بسته به نوع نیاز بیمار که به مصرف شبانه روزی دستگاه نیاز دارد و یا 1 الی 2 ساعت در روز، می تواند یک پارامتر مهم در انتخاب دستگاه باشد.

اگر بیمار به مصرف شبانه روزی اکسیژن نیاز دارد، خلوص اکسیژن تولیدی در حدود 80 درصد باشد کفایت می کند. البته مقدار اکسیژن تولیدی نباید کمتر از 5 لیتر در دقیقه باشد. در حالی که برای مصرف چند ساعت در روز اکسیژن توسط بیمار، دستگاهی با قابلیت تولید اکسیژن به میزان 3 لیتر در دقیقه کافی است.

نویز و میزان صدایی که در زمان کار تولید می کند

زمانی که بیمار به مصرف شبانه روزی اکسیژن نیاز داشته باشد، میزان صدا و نویزی که دستگاه در حین کار تولید می کند بسیار حائز اهمیت می شود. زیرا در اکثر مواقع صدای تولید شده به وسیله دستگاه میزان رنج بیمار را افزایش می دهد. معمولا دستگاه هایی که به صورت مداوم کار می کنند دارای صدا و آلودگی صوتی بیشتری هستند.

قابلیت پرتابل بودن و جابجایی دستگاه

تمامی دستگاه هایی که تاکنون بررسی شد، از جمله دستگاه های ثابت بود که قابل استفاده در منازل و یا مراکز پزشکی می باشد. اگر یک فرد نیاز به تحرک داشته باشد باید از دستگاه پرتابل استفاده کند. یک دستگاه پرتابل باید توانایی تولید اکسیژن به میزان 5 الی 6 لیتر در دقیقه را داشته باشد که فرد بیمار در حین تحرک دچار کمبود اکسیژن نشود.